Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Fotovoltaika - Vlastné batérie, alebo virtuálna batéria. Čo sa oplatí viac?

Dátum: 07.09.2022
Autor: EWORKS.sk
Fotovoltaika  - Vlastné batérie, alebo virtuálna batéria. Čo sa oplatí viac?

Každý kto rozmýšľa nad fotovoltaikou v tejto ťažkej energetickej dobe by si mal položiť otázku akým smerom sa vybrať pri jej riešení.

Každý kto rozmýšľa nad fotovoltaikou v tejto ťažkej energetickej dobe by si mal položiť otázku akým smerom sa vybrať pri jej riešení. Problém je, že je veľmi veľa informácií a veľmi veľa z nich si navzájom protirečí. Ja sa pokúšam zosumarizovať moje poznatky, ktoré som nadobudol a väčšinu z nich aj overil.

Z pravidla máme dve možnosti. Buď budem úplne sebestačný alebo stále budem závislý od elektrárni, ale budem platiť menej. Ja sa v krátkom článku skúsim zamyslieť nad faktami a trochu Vám priblížiť obe možnosti.

Tento problém aktuálne riešim aj ja a kladiem si nasledovné otázky, na ktoré sa pokúsim v článku nižšie odpovedať.

  • Čo je virtuálna batéria a čo fyzické batérie?
  • Aká je návratnosť pri fyzických batériách a aká pri virtuálnych batériách?
  • Vydržia fyzické batérie s dostatočnou kapacitou, kým sa mi investícia vráti?
  • Ako dlho trvá zhotovenie?
  • Oplatí sa mi riešiť poukážku od štátu?
  • Preplatia poisťovne prípadnú škodu na fotovoltaike?
  • Koľko KW energie potrebujem zhruba vyrobiť na môj dom?

Virtuálna batéria

zse-virtualna-bateria Pod virtuálnou batériou si nepredstavujme žiadnu fyzickú baterku. V jednoduchosti pre laikov to znamená, že prebytková vyrobená elektrina (to je taká, ktorú nestihnete spotrebovať) z Vašich panelov sa bude posielať do siete naspäť k Vášmu dodávateľovi elektriny, kde si túto energiu uskladníte. Potom, keď Vám naopak bude elektrina chýbať tak Vám ju poskytovateľ elektrickej energie za poplatok za distribúciu pošle naspäť. Čiže je dôležité vedieť, že za elektrinu neplatím, ale platím za distribúciu. Pozor tu treba uviesť, že platíte aj za distribúciu, aj keď elektrinu odovzdávate nie len, keď si elektrinu beriete naspäť.

Fyzické batérie

Pod takouto batériou si predstavme fyzické „železo", ktoré je uložené niekde v technickej miestnosti. Elektrinu, ktorú vyrobíte si uložíte do svojich batérií a v prípade, že fotovoltaika nevyrába tak beriete uskladnenú elektrinu priamo z týchto batérií. Samozrejme ste stále napojený aj na Vášho dodávateľa elektrickej energie a v prípade, že v batériách elektrinu nemáte, tak ju čerpáte z elektrickej siete. Samozrejme počet batérií budete potrebovať podľa Vašej spotreby, o tom sa v článku nebudem rozpisovať, pretože každý má spotrebu inú.

Na vlastné oči som videl, keď namontovali fotovoltaiku aj s batériami známemu a zabudli zapnúť hlavný istič z elektrickej siete. Dva týždne o tom ani nevedel a bol úplne sebestačný, až, keď po dvoch týždňoch prišli dodávatelia niečo skontrolovať tak si všimli, že zabudli nahodiť hlavný istič na plote. Takže za 2 týždne nespotreboval ani trochu elektrickej energie zo siete.

Vydržia fyzické batérie s dostatočnou kapacitou, kým sa mi investícia vráti?

Otázka, ktorú isto kladie každý kto si zabezpečí fyzické batérie. Áno mali by vydržať minimálne na 70% kapacity, ale opäť záleží od dodávateľa batérií a trochu aj od okolností. Ak si totiž zabezpečím fotovoltaiku, treba zmeniť aj návyky v domácnosti. Napr. načasovať si umývačku riadu, sušičku, práčku a podobné spotrebiče, ktoré majú väčší odber na čas kedy sa elektrina vyrába (keď svieti slnko), aby som batérie, čo najmenej zaťažil. Vtedy bude mať batéria dlhšiu živnosť.

Ako dlho trvá zhotovenie?

Opäť je to veľmi individuálne. Napr. ja na moje riešenie čakám už 3 mesiace a stále je v nedohľadne. Na druhej strane poznám dodávateľov, ktorí vedia dodať kompletné riešenie aj fyzickými batériami do 3 týždňov. Takže by som to uzavrel jednoducho. Záleží od dodávateľov. V prípade, že si to robíte sami bez dodávateľa, všetko sa dá kúpiť na rôznych internetových obchodoch a v podstate čakacie doby nie sú alebo sú max. týždeň. Opäť, ale treba počítať s tým, že tento článok píšem v Septembri 2022 a doba sa neuveriteľne rýchlo mení. Môže sa stať, že o týždeň už toto nebude vôbec pravda. Dopyt po fotovoltaike je enormný a stále rastie, a to nie len v našej krajine, ale celkovo v Európe.

Oplatí sa mi riešiť poukážku od štátu?

Z môjho pohľadu určite áno. Prečo by sme to nemali využiť, keď to štát ponúka? V súčasnosti je to 1500 eurová dotácia, ale pozor podarí sa vám iba v prípade, že máte dodávateľa, ktorý je riadne zapísaný v overených dodávateľoch a zároveň musíte mať zariadenie iba s výkonom do 10 kW. Viac informácií získate na zelenadomacnostiam.sk. Za získaním poukážky je aj dosť veľké množstvo byrokracie, ktoré budete musieť vydržať.  

Preplatia poisťovne prípadnú škodu na fotovoltaike?

Určite preplatia, snažil som sa dovolať do všetkých väčších poisťovní a všetky mi potvrdili, že fotovoltaika je súčasťou nehnuteľnosti, a teda „poistenie nehnuteľnosti“ zahŕňa aj škody spôsobené na fotovoltaike. Samozrejme je, ale nevyhnutnosťou revízna správa a všetky doklady, ktoré sú spojené s inštaláciou (faktúry, bloky atď.). Preto určite nezabudnite Vášho dodávateľa informovať o tom, že potrebujete aj revíznu správu elektriny.

Koľko kW energie potrebujem zhruba vyrobiť na môj dom?

Túto informáciu získate veľmi jednoducho. Je uvedená na vašej vyúčtovacej faktúre. Ako príklad prikladám obrázok od ZSE, kde nájdete túto informáciu.

Snímka_obrazovky_2022-09-08_o_15.36.19

V príklade je spotreba za 6 mesiacov 8225 kWh. Jednoducho si z nej spravíte priemer 8225/6=1370kW mesačne. Ideálne, ale je, keď si spravíte priemer z ročného zúčtovania, aby ste mali v zúčtovaní všetky ročné obdobia.

Aká je návratnosť?

Presne toto je otázka, na základe, ktorej sa každý nakoniec rozhodne, ale nemalo by to tak byť. Problém je, že sa nedá stanoviť žiadne konečné číslo. Pri virtuálnej batérií záleží koľko bude stáť cena energie v nasledujúcom období a či sa zvýši cena distribúcie. Pri fyzických batériách je vyššia investícia, ale sebestačnosť s minimálnym odberom energie. Na druhej strane je otázkou či nám vydrží do návratnosti kapacita batérie a  či keď sa konečne dostanem do kladných čísel nebudem musieť kupovať nové batérie. Z vlastnej skúsenosti viem, že dodávatelia tlačia viac do fyzických batérií a elektrárne do virtuálnych. Čo samozrejme dáva aj logiku, pretože obaja na tom zarobia. Preto by som asi neriešil zrovna návratnosť, skôr otázku či chcem byť sebestačný a od elektrárni závislý len minimálne alebo chcem len znížiť platbu za elektrickú energiu.

Aký je teda záver?

Nakoniec je to predsa len o Vás a obe riešenia majú potenciál. Určite je, ale investícia do fotovoltaiky dobrá. Či už virtuálna alebo fyzická batéria. Zamyslite sa nad tým koľko dokážete investovať prostriedkov či chcete byť úplne sebestačný. Či ste dosť zručný na samo inštaláciu alebo využijete overeného dodávateľa a uplatníte poukážku od štátu.